Provoz e-shopu je nyní pozastaven.

Často kladené otázky

Jaké existují velikosti a typy fotografií Instax?

Aparáty a snímky dělíme do tří velikostí MINI, SQUARE, WIDE. Velikost snímku je vždy jen jedna konkrétní pro daný aparát například že pro fotoaparát Instax Mini 9 jsou snímky velikosti Mini. Velikost snímků se udává ve dvou rozměrech a to celkové velikosti fotografie a velikosti snímků který je uvnitř rámečku, snímek Mini 86x54mm (46x62mm), snímek Square 86x72mm (62x62mm), snímek Wide 86x108mm (99x62mm). Velikosti nejdou mezi aparáty kombinovat jsou vždy určeny pro daný typ aparátu. Kazeta se snímky vždy obsahuje 10 fotografií

Potřebuji fotoaparáty Instax baterie?

Každý Instax fotoaparát potřebuje baterie, aby fungoval i když typ baterií závisí na konkrétním modelu aparátu. Fotoaparáty Instax používají baterie hlavně pro fyzické vysunutí fotografie z aparátu a pro tuto hlavní funkci musejí být baterie kvalitní pro toto přímo určené. Výrobci baterií označují tyto typy ikonou s aparátem nebo používají označení v názvu výrobku a to jako například High Energy. Pokud zvolíte nevhodné baterie hrozí vám že aparát nebude fungovat. Některé aparáty mají vlastní vestavěným akumulátor a proto nepotřebují řešit jaký typ baterií zvolit (Instax Mini LiPlay, Square SQ-20, Mini Link). Všechny aparáty Instax jsou dodávány se startovací sadou baterií.

Proč neotvírat zadní dvířka, když je vložený film?

Při výměně filmu je nutné otevřít zadní dvířka pro filmovou kazetu, vložit kazetu, uzavřít dvířka a potom nechat vyjet krycí list (darkslide), který kryje snímky před osvícením. Po tom co vyjede krycí list už nesmíte otevírat zadní dvířka, jinak se vám snímky osvítí UV zářením a exponují se (mají bílou barvu) a už na ně nikdy nemůžete znovu fotit jsou zkažené. Z osobní zkušenosti víme že pokud se vám podaří otevřít zadní dvířka z nějakého důvodu, osvítí se většinou první dva snímky a další se ještě nechají použít na další focení. 

Mohou fotoaparáty Instax ukládat fotografie?

Ano i ne, záleží na konkrétním typu aparátu. Některé hybridní digitální fotoaparáty Instax, jako je Instax Square SQ20 a Instax Mini LiPlay, mají interní paměť a slot pro paměťovou kartu Micro SD, kde můžete ukládat pořízené snímky a tisknout je později. Analogové modely (včetně modelů Mini 8 a 9, Mini 70 a Mini 90) vám neumožňují ukládat obrázky, fotografie u těchto modelů přímo vyjede bez možnosti volby z výběru.

Mají fotoaparáty Instax časovač?

Některé kamery Instax mají časovač a jiné ne. Nejzákladnější modely, jako jsou Mini 8 a 9, obvykle nemají časovač, zatímco pokročilejší modely jako Mini 70 a 90 ano.

Potřebuji fotoaparáty Instax inkoust? 

Ne, fotoaparáty Instax nepotřebují inkoust, protože fotografie již obsahují chemikálie potřebné k vývoji fotografie. Tyto chemikálie jsou uloženy uvnitř bílého okraje filmu a způsobují, že proces vyvolávání začíná po naexponování a fyzickém vyjíždění snímku z aparátu. Následně se fotografie vyvolá do cca 90-120 vteřin (záleží na okolní teplotě).

Jak dlouho trvá než se vytvoří fotografie z Instaxu? 

Čas potřebný k vývoji fotografie Instax se liší v závislosti na okolní teplotě, ale příručka Instax naznačuje, že průměrná doba je kolem 90 sekund. Podle našich zkušeností jsme zjistili, že se vyvíjí pomaleji za chladnějších teplot kde chemie uvnitř snímků reaguje pomaleji. Pokud spěcháte na vyvolání snímku v chladnějším prostředí stačí snímek vložit do kapsy nebo někde blízko vašeho těla. 

Když vyprší platnost filmu Instax, lze jej použít? 

Ano, lze film do Instax fotoaparátu použít po vypršení platnosti (expirace). Datum expirace najdete vždy na balení filmu. Společnost Fujifilm doporučuje , abyste film Instax nepoužívali po uplynutí doby použitelnosti, protože fotografické vlastnosti filmu se mohou v průběhu času měnit, což způsobuje nepříznivé změny vyvážení barev. Na druhou stránku s osobních zkušeností víme že prošlé filmy fungují velmi dobře i delší dobu po expiraci a nikdy jsme s nimi neměli problém. 

Mizí fotografie Instax z pohledu času?

Fotografie Instax mohou mizet pokud na ně působí přímý sluneční svit, přílišná vlhkost nebo velké sucho, ale to je stejné jako u každé fotografie. Ideální je snímky skladovat ve fotoalbech, krabičkách kde se snímky skryjí před přímým slunečním svitem. 

Jsou fotoaparáty Instax vodotěsné?

Ne nejsou je důležité je chránit před deštěm a vlhkem. Pokud už musíte fotit za deště tak je dobré nechat aparát po focení vyschnout ideálně přes noc.  

Potřebujete další pomoc?